Dobrý den. Osobně znám jen velice málo komerčních odrezovačů – v mé praxi jsem používal pouze T, s kyselinou fosforečnou a kombinaci taninu s kys. f. Pragokor. Fosfátování vytváří šedý povlak, který ale aplikací laků opticky ztmavne, ne ale až tak, jako při použití taninu. Myslím, že testům na barevnost pasivovaných vrstev se žádné pracoviště nezabývalo – není to důležité. Na trhu jsou desítky různých prostředků, ale nemyslím, že nějakým dosáhnete světle šedé barvy, která zůstane i po bezbarvém lakování. Doporučuji lokální retuše – buď krycí barvou, nebo jen přibarvení pasivované rzi hodně zředěnou barvou. Ať se daří
plechovky
25.07.2019
dotaz z mailu
Dobrý den, píši vám protože potřebuji poradit. Sbírám staré věci a sám si je renovuji tak aby lak a všechny části byly v origo čistém stavu ale ted jsem při uklízení narazil na rodinné plechovky které mají vadu s niž si nevím rady aniž bych je nezničil. Plechovky by měly být období 30-40 let jsou malované ležely na staré půdě kde teploty tam jsou velké a za těch 60 let co tam ležely tak se teploty,špína odrazili od laku plechovky nemohu čistit žádnou vodou ani kartáčkem nebo olejem prostě ničím protože lak je na místech oloupaný a když se plechovky dotknu tak na prstech mám mírné částečky laku sháním prostředek který zpevní lak aby se už nikdy neodlupoval a taky nevím jestli je mám po zpevnění vyčistit nebo nechat tak to bych chtěl od vás vědět protože jste možná jediný člověk který mi může pomoci když se zeptám prodejců kteří prodávají konzerv. prostředky tak mi raději napíši at se na někoho obrátím protože se bojí že mi prodají prostředek kterým mi to odpadne úplně :) přitom při opravách vždycky prostředek vyzkouším než ho použiji dole máte fotku stavu. lak se dokonce na místech i sám odlupuje-(odpadá)
Zdravím Vás. Oprava poškození, které popisujete, patří v oboru restaurování k těm nejobtížnějším – pokud chcete fixovat odlupující se barevnou vrstvu a nelze jít skrze podložní materiál. Používá se k tomu Paraloid B72 v potřebném ředění, nebo voskopryskyřičné tavné prostředky, aktivované teplem. Paraloid musíte dostat pod šupiny laku aby se fixovaly a zároveň se postarat, aby šupiny zůstaly na svém původním místě. Důležité je vědět, jak působí rozpouštědlo na lak, zda ho nenabobtnává (pak by se na svoje místo nevešly). Je to nesmírně náročná práce, která se ve Vašem případě naprosto nevyplatí. Navíc pro voskopryskyřičné směsi (damara+včelí vosk+benzín) je mnohdy třeba profesionální vyhřívaná vakuová technika, která lepidlo roztaví a zároveň přicucne šupiny k podkladu a v podtlaku nechá vystydnout…
Takže se musíte naučit jak řídký si vyrobit roztok, aby se dostal bezpečně pod šupiny a aby je zároveň po uschnutí udržel tak, aby se daly bezpečně čistit, pokud je to třeba. Žádný univerzální návod není. Veškeré zkušenosti jak tam ten fixátor dostat (zda natřít navrch a prstem tupovat, nebo šupiny umísťovat po jedné na natřenou plochu) si musíte najít a osvojit sám. Jsou různé u každého jednotlivého předmětu. U kvalitního obrazu na měděné nebo slonovinové destičce bych do toho šel. Tohle ale je ztráta času, věřte mi. Je lepší ten čas věnovat svojí profesi a za utržené peníze pak najít po burzách stejnou plechovku v perfektním stavu. Ať se daří
V další mailové odpovědi byl dotaz na použití laku ve spreji. Pokud by proud neodfoukl šupiny původní barvy, byla by to asi nejjednodušší metoda, jak v domácích podmínkách zachránit podobný předmět.
Paraloid
25.07.2019
dotaz z mailu
mohu Vás prosím požádat o názor na níže odkazovanou práci VUT Brno o ochranných vrstvách?
V této práci při testování vrstva Paraloidu + vosku nedopadla dobře a při korozivních testech materiál korodoval rychle skoro jako kdyby chráněný nebyl (např. strana 25 této práce).
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=169764
Připadá mi to divné... Přece kdyby tento způsob ochrany (paraloid + vost) nefungoval, tak by nebyl doporučovaným postupem konzervace při restaurování...?
Jaký na to máte prosím názor?
Děkuji a přeji hezký den
Zdravím Vás. Antikorozívní ochrana je v neustálém vývoji a na každé konferenci jsou přednášky na toto téma podobné vašemu odkazu, kde se testují desítky prostředků. Paraloid plus konzervační vosky a oleje jsou nejjednodušší a nejpoužívanější. Určitě nejsou nejúčinnější, ale u ostatních je problematická aplikace a zejména reverzibilita. Např. nové nanotechnologie (konzervační oleje Nanoprotech) jsou velice účinné, ale nikdo nepřišel na to, jak nanočástice z předmětu odstranit, proto se po počáteční euforii od této technologie upouští. Všimněte si, že v článku se problematika odstranění řeší. Aplikace jiných prostředků může vyžadovat profesionální pracoviště – tepelné sušárny, UV zářiče atd. Důležité je také vědět, co jsou klimatizační komory, kde se prostředky testují. Jsou to vlastně urychlovače, kde vám za den dokáže předmět zkorodovat jako v normálním prostředí za měsíc i déle. A ještě důležitější je uvědomit si, že se vždy testují antikorozní účinky STEJNÝCH vrstev (mnohdy okem nerozeznatelných) různých prostředků. Jen tak jsou výsledky relevantní. Nelze v testech srovnávat setinovou vrstvu jednoho prostředku s desetinovou vrstvou druhého. A právě hrubostí (tloušťkou) vrstvy lze kompenzovat rozdíly v účinnosti. Proto se vždy hledá kompromis v náročnosti aplikace, reverzibility a mnohdy se v praxi volí 3 nátěry jednoho, než jeden druhého - účinnějšího, který je nedostupný, drahý, nebo vyžaduje zasíťování 10 hodin v sušárně při 90° C. Berte tedy tyto vědecké studie jako zajímavost, vývoj, jednu z budoucích cest. Věřte, že ani špičková muzejní pracoviště nereagují na každou novou studii. Ať se daří.
Dobrý večer,
S dovolením se na Vás obracím, z dědictví a to z domu, jsme našli motorku Jawu, když jsem se dívala do katalogu je to rok 1958, mám dva zájemce na koupi, ovšem nevím kolik je cena nebo jak ji stanovit poradíte prosím?
Tyto stránky nejsou o cenách veteránů a já nejsem znalec. Cenu stanovíte podle uskutečněných prodejů na internetu za stejný stroj ve stejném stavu. S prodejem bych nespěchal a vůbec bych cenově nereagoval na nějaké poznámky typu "víte kolik mě bude stát renovace?"
'renovace chromu-niklu'
24.09.2018
Filip Mareček
Dobrý den, předem vám chci poděkovat za sper stránky a sper rady.......mám po tatíkovi cz175 special (standart) a vškeré cromy jsou fuč, řidítka, překryt nádrže, páčky... na všem je pevrchová rez.. jak postupovqat, když chci motork zachovat původním stavu. obrousit na holý kov a 'nějak' zakonzervovat? děkji..
Pokud je nikl, nebo chrom pryč a majitel chce "stříbrný" vzhled, pak je nejlepší hrubou rez co nejvíc mechanicky a zbytek chemicky odstranit. Vše je popsáno v textu. Nutno dbát na celkový soulad celku. Špatné je odstranit rez úplně na stroji se špatným lakem. Nesmí nic bít do očí. Konzervaci odrezených míst rovněž najdete v textu