Vaše názory a dotazy

Re: Plechovky a kanystry

Dobrý den. Mám dosti zkušeností s čištěním čehokoli od čehokoli, to mi věřte:-) Bohužel nejde nalézt nějaký univerzální návod, jak čistit. "Teplou mýdlovou vodou jemně čistit" je takový postup, kterým nikdy nic nemůžete pokazit (i když....). Někdy je to ale dosti málo účiné. Proto je záhodno než se dát do čištění vyzkoušet, co si ke konkrétní věci a konkrétní povrchovce lze a nelze dovolit. Takový test se dělá s vybraným činidlem vždy opakovaně bílou látkou, nebo bílou vatou, na které hned poznáte, kdy se barva špíny začne měnit do barvy laku, což je špatně. V tomto případě zředím činidlo, nebo vyberu jiné, méně razantní. Ač to zní divně, doporučuji opatrně začít testy na potiscích a nápisech. Velice často se totiž stane, že když začnete čistit mimo nápisy, tak čištěná plocha začne mít nádhernou živou např. červenou barvu. Člověk se v eufórii rozhodne ignorovat začervenalý hadřík a čistí dál a dál. Pak se ale dostanete k obtisku, který je kolem obrázků a textů průhledný a zjistí, že dál pokračovat nemůže, jelikož aby se dostal na stejnou barvu, musel by smazat nápisy. Výsledkem je pod textem nechaná zašlá červená a všude kolem zářivá - to vypadá blbě a je znakem amatérismu. Něco podobného vás může potkat i při čištění laku na motorce - barva krásně vylejzá (odstraňujete vrchní zoxidovanou a UV degradovanou vrstvu), ale dojedete k linkování nebo obtisku a je po radosti. Proto testy a začátek čištění lepší nejprve na linkách a až podle toho, co si můžete dovolit tam, čistíte zbytek.
Co se týče činidel, dobrou zkušenost mám např. s použitím saponátu s organofosfátem - normální prací prášek. Jelikož je v takové pískové struktuře, při nanesení na kartáček, nebo vlhký hadřík ho lze využít i jako měkké abrazivo. Velice dobré zkušenosti mám s čističem motorů Coyote. Stojí asi 80 Kč. Tam se samozřejmě nemusím držet návodu abych 10 minut čekal, ale smývám třeba ihned, nebo si ho zředím. Výborný na mytí rukou od šmíru:-).
Pochopitelně, testy můžete udělat nejen se saponáty, ale i rozpouštědly (benzín, perchloretylen, lakový benzín-s6006, atd). Vždy platí výšeuvedené zásady.

Přidat nový příspěvek